NASZE PROJEKTY

Święto Nieopodległości

TA CO NIE ZGINĘŁA – obchody Święta Niepodległości w PSP w Drążdżewie

W dniu 8 listopada 2013 r. w naszej szkle odbył się uroczysty apel z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez państwo polskie.
11 listopada 1918 roku Polska po123 latach niewoli wyzwoliła się spod jarzma zaborców: Rosji , Prus i Austrii. Przez ponad wiek, kraj nie istniał na mapie, żył jednak naród i jego kultura.
11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa. To czas szczególnej refleksji nad przemijaniem.
Niedawno dzieci z naszej szkoły sprzątały groby żołnierzy, nosiły kwiaty, zapalały znicze, oddając cześć i chwałę tym, którzy w różnym czasie oddali życie za ojczyznę – nigdy nie wrócili do swoich matek, żon, dzieci …
Odgłosem bijących dzwonów kościelnych i odsłuchaniu fragmentu poloneza uczniowie czwartej i szóstej klasy zaprezentowali nam lekcję patriotyzmu. Stojąc na baczność , zachowując powagę i spokój oddaliśmy szacunek symbolom narodowym, śpiewając hymn państwowy, oddaliśmy go wszystkim Polakom, tym którzy odeszli i tym, którzy żyją.
Przedstawione wiersze i odśpiewane piosenki wprowadziły wszystkich w zadumę i przeniosły nas myślami do czasów Polski z okresów rozbiorów.

„Żegnaj nam żegnaj droga kraino,
Żegnaj nam żegnaj kraju kochany …”

Polskę wymazano z mapy świata lecz nie wymazano jej z serc Polaków. Żył naród i jego kultura. Lata 1914 – 1918 to wielka wojna światowa, zakończona dla Polaków bratobójczą walką, ale zwycięską.

„Więc podaj rękę bracie,
Pokonan został wróg
I dłoń błogosławiącą
Nad światem trzyma Bóg”

Uroczystość ta uświadomiła nam, że nie urodziliśmy się dla siebie lecz dla naszej ojczyzny. Nie pytajmy zatem, co może ojczyzna zrobić dla nas? Pytajmy raczej, co my możemy dla niej uczynić? Właśnie tak powinniśmy patrzeć na świat i takie wartości powinny się dla nas liczyć. Przeżyć należy życie najpiękniej, jak to jest możliwe, żyjąc nie tylko dla siebie ale i dla innych.

Jolana Gacioch

Comments are closed.