NASZE PROJEKTY

Jasełka 2013

Wigilia

W piątek 20 grudnia 2013 r w naszej szkole odbyła się wigilia szkolna połączona z Jasełkami. Na wspólnym kolędowaniu spotkali się: uczniowie, dzieci z oddziałów przedszkolnych, nauczyciele, pracownicy szkoły, zaproszeni goście, emerytowani nauczyciele oraz rodzice.
Na początku głos zabrała p Barbara Kluczek – dyrektor szkoły, która złożyła wszystkim najserdeczniejsze życzenia świąteczno-noworoczne i podkreśliła znaczenie świąt narodzin Jezusa.
W nastrój Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły zebranych Jasełka przygotowane przez uczniów pod kierunkiem p. Jolanty Gacioch i p. Hanny Kęszczyk. Jasełka ukazały sceny z narodzin Jezusa przenosząc nas myślami do Betlejem. Uczniowie wcielili się w postacie Józefa, Maryi, aniołów, pasterzy, Trzech Króli i dzieci oddających hołd Bożej Dziecinie. Interesujący sposób przekazu treści spowodował, że każdy mógł chociaż na chwilę zatrzymać się i poczuć atmosferę tamtej wigilijnej nocy. Uczniowie nie tylko śpiewali kolędy i piękne pastorałki, ale również zagrali na fletach znaną melodię „Lulajże Jezuniu…”.
Następnie wystąpił ks. proboszcz, Leszek Kamiński, podkreślił duchowe znaczenie Świąt Bożego Narodzenia i złożył wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne.
Uczniowie wręczyli nauczycielom i zaproszonym gościom własnoręcznie wykonane stroiki bożonarodzeniowe. Wzruszenie towarzyszyło składaniu życzeń.
Spotkanie wigilijne, to stała tradycja szkoły, która pokazuje, że jesteśmy jedną wielką szkolną rodziną, która wie jak zachwycać się cudem Narodzin Bożej Dzieciny.

Boże Narodzenie, Narodzenie Pańskie – w tradycji chrześcijańskiej – święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna, przypadająca na 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem.
20 grudnia 2013r. w Szkole Podstawowej w Drążdżewie odbył się uroczysty apel Bożonarodzeniowy w którym uczestniczyli: rodzice, zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie. Bezpośredni udział w jasełkach wzięli uczniowie z klasy czwartej i trzeciej. Oprawę muzyczną i grę na instrumentach zaprezentowali uczniowie starszych klas.
„O jak że serca swoje się radują, że dzieci polskie Jezusa miłują”.
W klimat Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły nas dekoracje sali, przepiękny śpiew kolęd i pastorałek oraz upominki rozdawane przez Panią dyrektor dzieciom. Dzieci zaś złożyły życzenia świąteczne wszystkim zaproszonym gościom z księdzem na czele i wręczyły stroiki bożonarodzeniowe wykonane własnoręcznie.
Po uroczystości wybraliśmy się do domu aby w gronie rodzinnym przygotować się do nadchodzących świąt.

Jolanta Gacioch
katechetka

Comments are closed.