NASZE PROJEKTY

Spotkanie autorskie z pisarzem Arkadiuszem Niemirskim

W piątek, 4 kwietnia 2014r nasza szkoła miała okazję gościć pana Arkadiusza Niemirskiego – kontynuatora przygód kultowej serii „Pan Samochodzik”. W spotkaniu autorskim wzięli udział uczniowie z klas IV – VI.
Na początku spotkania Pani dyrektor Barbara Kluczek serdecznie powitała niecodziennego gościa. Później głos zabrał sam Pan Arkadiusz Niemirski.
Nasz gość mówił o spadku poziomu czytelnictwa wśród młodego pokolenia. Mamy dużo zabawek, gadżetów, ale coraz mniej czytamy, nie rozwijamy się, nie myślimy logicznie – podkreślił. A. Niemirski zwrócił uwagę na znaczenia słowa pisanego, zachęcał do aktywnego czytania, rozwijania swoich pasji i zainteresowań.
Pisarz niezwykle barwnie, często żartobliwie, mówił o sobie, swoich zainteresowaniach, działalności kabaretowej i przede wszystkim o swojej twórczości literackiej. Całość dopełniała prezentacja multimedialna, na której prezentował zdjęcia z różnych etapów swojego życia.
Gość przybliżył uczestnikom spotkania postacie najsłynniejszych detektywów z literatury i filmów, w tym Sherlocka Holmesa, Herkulesa Poirot, Miss Marple czy Jamesa Bonda. Podkreślił, że jego faworytem jest porucznik Columbo. Mówił o wyjątkowości Pana Samochodzika, kultowego polskiego detektywa, a będąc kontynuatorem cyklu „Pan Samochodzik…”, do którego dopisał 16 tomów, więcej uwagi poświęcił Zbigniewowi Nienackiemu, który to wymyślił „Pana Samochodzika”.
Wśród dorobku pisarskiego A. Niemirskiego znajdują się książki dla młodzieży i dorosłych, między innymi: „Pan Samochodzik i skarby wikingów”, „Pan Samochodzik i Święty Graal”, „Pan Samochodzik i Atlantyda”, „Pan Samochodzik i Arsen Lupin’’, „Pan Samochodzik i Krzyż lotaryński”, „Testament Bibliofila”, „Pojedynek detektywów”, „Klątwa Nipkowa”. Pisarz przybliżył nam słynnych autorów powieści detektywistycznych.
Wiedza, którą przekazywał dzieciom Arkadiusz Niemirski przypadła słuchaczom do gustu, ponieważ z dużym poczuciem humoru opowiadał o swoich zmaganiach z pisaniem książek i tworzeniem tekstów satyrycznych, a dowcipny język Niemirskiego wzbudzał wśród dzieci gromki śmiech.
Było to wielkie wydarzenie dla młodych czytelników, gdyż mieli okazję poznać nie tylko twórczość Arkadiusza Niemirskiego ale również samego autora.
Pan A. Niemirski mówił, iż marzenia się spełniają. Warto marzyć, ale marzenia to nie wszystko, gdyż marzeniom należy pomagać poprzez pracę, twórczość, pasję, rozwój zainteresowań i zdolności.
Na zakończenie spotkania Arkadiusz Niemirski zaprezentował swój talent kabaretowy w krótkim programie satyrycznym, odpowiednio modelując głos, parodiując prezenterów „Wiadomości”, „Studia sport” i „Prognozy pogody”.
Spotkanie z młodymi czytelnikami upłynęło w bardzo miłej atmosferze co było zasługą samego autora, gdyż ma on niezwykłe poczucie humoru oraz talent kabaretowy. Przy okazji można było nabyć książki pisarza, a także otrzymać autograf.
Na koniec uczestnicy podziękowali pisarzowi, za spotkanie autorskie oraz Paniom z Biblioteki Publicznej w Krasnosielcu za zaproszenie do Drążdżewa niecodziennego gościa.

Comments are closed.