NASZE PROJEKTY

Przedszkolaki robią kwiatki

Przedszkolaki robią kwiatki

14 maja 2014 do przedszkola w Drążdżewie przybyła niezwykła osoba – pani Czesława Lewandowska, twórczyni ludowa działająca obecnie na Kurpiach. Pani Czesława Lewandowska urodziła się 3 maja 1953 roku we wsi Wejdo, gm. Łyse, obecnie mieszka w Ostrołęce. Pochodzi z rodziny chłopskiej. Zamiłowanie do tradycyjnej sztuki regionu oraz umiejętności wykonywania koronek i haftu kurpiowskiego przejęła od babci Aleksandry Krawczyk oraz od matki – Władysławy. Specjalizuje się również w plastyce obrzędowej, a mianowicie w bibułowych kwiatach, palmach, kiercach, ozdobach choinkowych i innych kurpiowskich artefaktach z papieru. Tego dnia pani Czesława odwiedziła dzieci w przedszkolu, aby przekazać im swoje umiejętności – robienie kwiatków z bibuły. Najpierw pani twórczyni spotkała się z grupą „Motylków”. Przedszkolaki mogły zobaczyć w rzeczywistości jak wygląda prawdziwy strój kurpiowski. Pani Czesława opowiedziała dzieciom kilka słów o swoich umiejętnościach, dzięki czemu przedszkolaki mogły usłyszeć gwarę kurpiowską. Po krótkiej pogadance dzieci przystąpiły do robienia kwiatków z bibuły – astrów. Każdy przedszkolak intensywnie pracował, aby na koniec spotkania mógł zaprezentować swoje dzieło. Na koniec spotkania w sali pojawił się kolorowy bukiet kwiatów wykonany przez przedszkolaków. Następnie pani Czesława udała się do kolejnych grup „Truskawek” i „Biedronek”, gdzie również zaprezentowała dzieciom tajemniczą technikę robienia kwiatków. Pani Czesława uczyła je robić stokrotki z bibuły. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wykonywały kwiatki. Zrobiły po trzy stokrotki: czerwoną, różową i białą. Będzie to piękny prezent dla Mam z okazji Dnia Mamy, który już niebawem….
Podczas spotkań we wszystkich grupach pani Czesława wyróżniła się niebywałą wszechstronnością i niespożytą energią. Przedszkolaki zapamiętały przybyłego gościa jako osobę aktywną, energiczną, pogodną i życzliwą.
Tego dnia na korytarzu szkoły można było również odwiedzić stoisko, gdzie znajdowały się rękodzieła wykonane przez Grażynę Dziekońską (haftowane aniołki, kwiaty z bibuły, ozdoby choinkowe) i dokonać ich zakupu.
Dziękujemy paniom: Czesławie i Grażynie za tak wyjątkową lekcję regionalizmu. Podczas tej wizyty dzieci zdobyły wiedzę na temat tradycji i kultury kurpiowskiej, a co najcenniejsze zdobyły konkretne umiejętności – wykonanie kwiatków z bibuły.

Comments are closed.