NASZE PROJEKTY

Pielgrzymka do Lichenia

WYCIECZKA DO LICHENIA

W dniu 29 maja odbyła się wycieczka do Lichenia. Uczniowie klasy drugiej PSP w Drążdżewie wraz z rodzicami i rodzeństwem dziękowali za łaski Boże i dar otrzymania sakramentu Komunii Świętej. Uczniowie klasy czwartej dziękowali za odnowienie Przyrzeczeń Chrzcielnych. Uczennice klasy szóstej należące do scholii parafialnej pogłębiły miłość i szacunek do kultu religijnego – Matki Bożej. Łącznie w wycieczce wzięło udział 54 osoby. Opiekunami wycieczki były: p. Barbara Kluczek i p. Jolanta Gacioch oraz rodzice. W drodze do Lichenia odmówiliśmy modlitwę: „Pod Twoją Obronę…”, następnie kierownik wycieczki, Jolanta Gacioch przedstawiła historię objawień Matki Bożej Licheńskiej odnosząc się również do historii kraju – wojen prowadzonych przez Polskę i czasów rozbiorów państwa polskiego. W wielkiej ciszy i skupieniu wszyscy wysłuchali również pieśni o objawieniu, która pochodziła z 1873 roku.
Pierwszym miejscem przystankowym naszej „pielgrzymki” był Lasek Grąbliński. Tam uczniowie zobaczyli na kamieniu odbite stopy Matki Bolesnej, złożyliśmy pokłon przy kapliczce i udaliśmy się szlakiem Drogi Krzyżowej. Kolejnym naszym miejscem pielgrzymowania była Góra Golgota. Dołączając się do innej grupy razem uczestniczyliśmy w modlitwie Drogi Krzyżowej na Golgotę. W Bazylice Matki Boskiej przed głównym ołtarzem w ciszy i skupieniu każdy z nas podziękował Matce Bożej i pomodlił się we własnych intencjach. Głośno razem odmówiliśmy cząstkę różańca. Kolejnym miejscem naszego pobytu była wieża widokowa w Bazylice. Uczniowie dzielnie pokonywali setki schodków, ale jak sami mówili: „było warto”. Obejrzeliśmy również wystawę z misji z Meksyku, gdzie siostra zakonna udzielała różnych informacji. Ostatnim miejscem naszego zwiedzania było Cudowne Źródełko. Zadowoleni udaliśmy się na zakup pamiątek.
W drodze powrotnej wraz ze scholą śpiewaliśmy różne pieśni i piosenki religijne. Każde dziecko otrzymało pamiątkę z pobytu w Licheniu. Poprzez wspólny wyjazd nasze dzieci wyraziły szacunek i godność do symboli religijnych, wykazały siłę charakteru i własnej woli. Zmęczeni, ale zadowoleni powróciliśmy do naszych domów.

Comments are closed.