NASZE PROJEKTY

Filharmonia

We wtorek 19 maja 2015 r. naszą szkołę odwiedził Pan Marcin Jóźwik ze swoją „Podróżującą Filharmonią”, aby zaprezentować program artystyczny, którego treścią była muzyka Fryderyka Chopina – wielkiego polskiego kompozytora i wirtuoza muzyki klasycznej.
Uczniowie wysłuchali czterech utworów: „Poloneza”, „Walca dla Laury”, „Etiudy Burżuazyjnej”, „Mazurka D-dur”. W ten sposób mogli zbliżyć się nieco do sławnego twórcy, poszerzyć swoje horyzonty muzyczne, docenić niełatwą sztukę, czy wręcz upamiętnić istnienie kompozytora, jego zaangażowanie w sprawy naszej ojczyzny. Koncert był wzruszający, skłaniał do refleksji, dawał ukojenie i przenosił w inny, pełen dźwięków, świat.
Podczas słuchania prezentowanych kompozycji mogliśmy też poczuć skoczność i wesołość w walcach i polonezach. Nie zabrakło też zabawy przy muzyce. Uczniowie uważnie słuchali utworów wykonywanych na trąbce i pianinie, chętnie wykonywali polecenia prowadzącego, prawidłowo współpracowali ze sobą w parach ilustrując muzykę ruchem oraz w grupach ćwicząc różne techniki relaksacyjne, odprężające, rozluźniające, a także biorąc udział w zabawach rytmicznych. Zdali wyśmienicie egzamin na empatię i wzajemne porozumienie rytmiczne. Dowiedziały się jak ważną rolę pełni muzyka. Uczy nas słuchać drugiego człowieka.

Z „Podróżującą Filharmonią” reprezentowaną przez pana Marcina Jóźwika artystę-muzyka, bawiły się również dzieci z oddziałów przedszkolnych.
W ciekawy sposób, z użyciem różnych technik dzieci mogły poznać i zilustrować ruchem fragmenty muzyki. Dzieci chętnie wykonywały polecenia prowadzącego, prawidłowo współpracowały ze sobą i wesoło się bawiły. W rytmie muzyki poznały 4 strony świata. Dowiedziały się, czym jest echo muzyczne. Poruszały się po sali w rytmie muzyki. Bardzo podobała im się zabawa w pociąg. Przedszkolaki odgadywały także dziecięce melodie filmowe. Bez problemu odgadły takie tytuły, jak: „Pszczółka Maja”, „Smerfy”, „Różowa Pantera”. Wszystkie zabawy wymagały koncentracji oraz szybkiej reakcji na określony dźwięk. Muzyczne programy edukacyjne były dla dzieci ciekawą przygodą z muzyką.

Comments are closed.