NASZE PROJEKTY

Kl I – III na wycieczce w Warszawie

W środę 20 maja 2015 r., wczesnym rankiem uczniowie klas I – III ze Szkoły Podstawowej w Drążdżewie udali się na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. Najpierw otrzymaliśmy opaski na rękę i karty logowania, potrzebne do poruszania się po Centrum i korzystania z różnych urządzeń. Rozpoczęliśmy wspaniałą zabawę. Już na wejściu spotkaliśmy wesołego robota oraz olbrzymie wahadło z kulą. Znajdujące się tam eksponaty pozwoliły nam zajrzeć w głąb ludzkiego organizmu, a przez samodzielne eksperymenty poznawaliśmy otaczający nas świat. Centrum Nauki Kopernik jest wspaniałym ośrodkiem nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.
Po pobycie w Centrum Nauki Kopernik udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie.
Tam najpierw zwiedziliśmy cztery szklarnie. Najstarsza szklarnia – oranżeria w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, pamięta czasy króla Stanisława Augusta. W ogrodzie botanicznym w Warszawie jest również szklarnia subtropikalna oraz dwie największe konstrukcje: szklarnia tropikalna i połączona z nią łącznikiem, niedawno wybudowana palmiarnia. Położona na skarpie część ogrodowa jest ciekawie zaaranżowana. W szklarni subtropikalnej rośnie m.in. zanokcica gniazdowa, a w basenie podziwiać można efektowne grzybienie. Zgromadzono tu wiele rzadkich egzotycznych roślin użytkowych takich jak imbir, kawa, awokado, męczennica. Natomiast w szklarni tropikalnej na dekoracyjnych podporach, imitujących pnie i korony drzew, prezentowane są rośliny z rodziny ananasowatych, obrazkowatych, storczykowatych oraz olbrzymie sagowce.
Po zwiedzeniu szklarni zwiedziliśmy ogród botaniczny. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego jest to miejsce szczególne, będące namiastką dzikiej przyrody w centrum wielkiego miasta. Stwarza jedyną w swoim rodzaju możliwość pogrążenia się w dowolnej chwili w inny, piękniejszy świat. Kontakt z ogrodem botanicznym rozwija zmysł obserwacji, pozwala dostrzec nie tylko jego urok lecz także wielką różnorodność roślin. Do ogrodu wchodziliśmy aleją bzów. Idąc dalej podziwialiśmy rabaty kwiatowe, rosarium, dział roślin użytkowych i leczniczych oraz chronionych i ginących. Widzieliśmy dzikie zakątki, alpinarium z romantycznym stawem wśród głazów. Widzieliśmy piękne drzewa m.in. miłorzęb dwuklapowy, klon polny, dąb szypułkowy. Poza niezwykłymi roślinami w Ogrodzie Botanicznym można znaleźć również pamiątki naszej historii, takie jak fundament Świątyni Opatrzności, która miała być zbudowana w tym miejscu dla uczczenia uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Po zwiedzeniu ogrodu udaliśmy się na Stare Miasto. Na Rynku Starego Miasta podziwialiśmy XV-wieczne kamienice oraz pomnik Syrenki, który stoi w samym jego centrum. Podziwialiśmy plac zamkowy, barbakan, pomnik małego powstańca.
Pani przewodnik przedstawiła nam historię barbakanu oraz Pomnika Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego.
Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do McDonaldu. Oprócz posiłku mieliśmy możliwość rozrywki w strefie zabawy Gym&Fun, gdzie mogliśmy pograć na mini boisku do koszykówki, pobiegać na torze do biegu z przeszkodami, czy też wystartować w wyścigu rowerowym.
Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto. Wycieczka do Warszawy była jedną z form realizacji Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.

Comments are closed.