NASZE PROJEKTY

Po nitce do kłębka, w labiryncie mitologii greckiej

Uczniowie klas IV-VI mieli możliwość obejrzenia sztuki teatralnej w opracowaniu Wojciecha Banasia pt.: „Po nitce do kłębka, w labiryncie mitologii greckiej” w wykonaniu aktorów z Warszawskiego Teatru Edukacji. Przedstawienie to odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu. Sztuka ukazuje przeogromny świat mitów greckich oglądany oczami, najbardziej ruchliwego z bogów, Hermesa. Ten skrzydlaty posłaniec Zeusa jest wszędzie. Wszystko widzi, a w wielu epizodach greckich mitów sam uczestniczy. Jest łącznikiem pomiędzy światem boskim i ludzkim, i dzięki darowanym przez Zeusa umiejętnościom potrafi rozładować największe spory. Oczami Hermesa oglądaliśmy narodziny Ateny, sąd Parysa i wojnę trojańską. Razem z nim byliśmy w labiryncie i poznaliśmy jego budowniczych Dedala i Ikara. A potem widzieliśmy zmagania Tezeusza z Minotaurem. I nić, dzięki której Tezeusz wyszedł z labiryntu.
Dzięki wędrówkom po mitach greckich uczniowie poznali zwroty, które przeszły do języka współczesnego. „Róg obfitości”, „Syzyfowe prace”, „Pięta Achillesa”, „Puszka Pandory”, „Znicz olimpijski”, „Maraton”, „Koń trojański”, „Strzała Amora”, „Stajnia Augiasza” i wiele innych, które wzbogacają nasz język literacki, jak też potoczny.
Razem z uśmiechniętym i dowcipnym Hermesem wędrowaliśmy po świecie mitów Starożytnych Greków.
Kostiumy, dekoracja, duża dawka humoru i wpadające w ucho piosenki, były gwarancją dobrej zabawy.

Oto relacja Maćka Michalaka z kl IV:
W dniu 23 października razem ze swoją klasą byliśmy na spektaklu pt. „Po nitce do kłębka”. Spektakl ten opowiadał o mitach greckich. Były to mity, które będziemy omawiać na lekcjach w starszych klasach. Bardzo podobał mi się ten teatr i był bardzo pouczający. Chciałbym kiedyś jeszcze raz go obejrzeć. Polecam wszystkim.

???????????????????????

Comments are closed.