NASZE PROJEKTY

Dawna izba lekcyjna

W dniach 16 i 18 marca 2016 uczniowie z naszej szkoły obejrzeli wystawę historyczną w Gminnym Ośrodku Kultury w Krasnosielcu, pt. „Dawna izba lekcyjna” Pana Tadeusza Bonisławskiego. Są tam eksponaty nawiązujące do klasy z lat 50 – 60 – tych XX wieku. Ówczesna izba lekcyjna wyposażona była w drewniane, zielone ławki z otworem na kałamarz umiejscowiony na samym środku oraz zieloną tablicę. Każdy uczeń miał okazję spróbować „trudów” pisania atramentem i stalówką w obsadce. Okazuje się, że nie jest to takie proste. Skapujący atrament pozostawiał kleksy, a na palcach pojawiły się plamy, które nie tak łatwo usunąć. Na wystawie znajduje się także kolekcja drewnianych piórników, liczydeł, teczek i tornistrów. Nie brakuje dawnych podręczników, map i książek. Dzieci z zainteresowaniem oglądały kolekcję tarcz szkolnych i banknotów. Odnaleźć można także było elementy wyposażenia pracowni chemicznej, biologicznej i muzycznej.
Podczas zwiedzania wystawy dzieci poznały historię czasów, gdy orzeł na godle Polski nie miał korony, a w każdej izbie lekcyjnej wisiały portrety władz państwowych.
Wszyscy z wielkim zainteresowaniem oglądali ekspozycję. Właścicielem eksponatów jest Tadeusz Bonisławski, mieszkaniec Makowa Mazowieckiego, emerytowany kominiarz. Jest to człowiek z pasją, który dzieli się nią z innymi.
Bardzo dziękujemy panu Bonisławskiemu i pani Beacie Heromińskiej – dyrektor GOK za umożliwienie nam obejrzenia tak ciekawej wystawy.

Comments are closed.