NASZE PROJEKTY

Spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Nowakowskim

24 kwietnia 2019 r., na zaproszenie Biblioteki Publicznej do szkoły w Drążdżewie przybył podróżnik, miłośnik psich zaprzęgów, autor książki „23 kilometr” p. Krzysztof Nowakowski. Opowiadał o wyprawach psimi zaprzęgami w rejony polarne. Przedstawił serię pięknych zdjęć, ilustrujących wyprawy i treningi. Przez życie podróżuje psim zaprzęgiem, organizuje wyprawy w rejony polarne i startuje w najdłuższych wyścigach psich zaprzęgów w Europie. Na spotkanie przybył ze swoim czworonożnym przyjacielem – suczką Henią rasy Alaskan husky, która jest liderem psiego zaprzęgu. Krzysztof Nowakowski wspomagając się bogato popartą zdjęciami i filmem prezentacją multimedialną, przybliżył uczniom zagadnienia związane z psimi zaprzęgami. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia psów biegaczy, a także tego, jak wyglądają przygotowania do wyprawy oraz poznali zwyczaje podróżowania psimi zaprzęgami.
Sporo miejsca pan K. Nowakowski poświęcił na opowieść o swoich wyprawach. Ulubionym celem jego eskapad jest fińskie jezioro Inari, położone w Laponii, na północ od koła podbiegunowego. Zamarznięte od listopada do czerwca, o rozbudowanej linii brzegowej długości ponad 3 km, jest idealnym miejscem dla organizowania tego typu wypraw.
Podróżnik opowiadał o wyścigach, w których brał udział. Doświadczenia tam zdobyte, stały się właśnie kanwą dla książki zatytułowanej „23 kilometr”, którą napisał. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali podróżnika oraz chętnie zadawali pytania.
To było bardzo ciekawe spotkanie. Bardzo dziękujemy paniom z Biblioteki Publicznej za umożliwienie nam udziału w niezwykłum wydarzeniu 🙂

Comments are closed.