NASZE PROJEKTY

Apel z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Dyplom - Szkoła do hymnu

W piątek 8 listopada 2019 roku, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości wzięła udział społeczność Szkoły Podstawowej w Drążdżewie. Najpierw o godzinie 11.11, podobnie jak wszyscy uczniowie w całej Polsce odśpiewaliśmy wspólnie cały hymn narodowy, potem obejrzeliśmy widowisko artystyczno – historyczne pt. „Pociąg do wolności”. Przedstawienie podkreśliło znaczenie zrywów narodowych i walkę o niepodległość, suwerenność kraju ukazując przy tym jak ważne było odzyskanie niepodległości przez Polaków. Występy uczniów przypomniały tamte ciężkie czasy niewoli Polski i wprowadziły nas wszystkich w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Przedstawiona została sytuacja polityczna kraju. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły nam zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Na koniec wszyscy zgromadzeni odśpiewali uroczyście „Rotę”. To była piękna, niezapomniana lekcja historii. Przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem p. Hanny Kęszczyk i p.J ustyny Zysk. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Uczniowie Samorządu Uczniowskiego, jak każdego roku, w dniu poprzedzającym Święto Odzyskania Niepodległości udali się do Pomnika Edwarda Rolskiego, który jest patronem szkoły, aby złożyć tam kwiaty i zapalić znicz dla uczczenia pamięci żołnierzy poległych w walce o wolność ojczyzny.

Comments are closed.