NASZE PROJEKTY

„Fizyka wszędzie styka” – „Zaelektryzowani” w Drążdżewie

W środę 29 stycznia 2020 r do naszej szkoły przyjechała grupa „Zaelektryzowani”, która zaprezentowała interaktywny spektakl pt. „Fizyka wszędzie styka”. Celem pokazu było przybliżenie tajników przyrody, fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla tych najmłodszych i najstarszych uczniów szkoły. Podczas tej niecodziennej lekcji zaprezentowano widowiskowe eksperymenty i doświadczenia związane z naukami przyrodniczymi. Różne rekwizyty i substancje sprawiły, że mogliśmy się poczuć jak w prawdziwym laboratorium.

W ramach widowiska uczniowie zobaczyli:

  • doświadczenie z podciśnieniem polegające na zasysaniu dymu i nadawaniu kształtu wypuszczanym chmurkom,
  • latający balon na ciepłe powietrze,
  • sprężanie powietrza z etanolem i parą wodną – zmiana ciśnienia powietrza powodująca wzrost ciśnienia pary wodnej,
  • pokaz wybuchowego spalania wodoru,
  • doświadczenia z helem powodujące zmianę barwy głosu,
  • doświadczenia  z ciekłym azotem i wrzątkiem,
  • koordynacja sensoryczna – koordynacja półkul mózgowych (ośrodka wzroku i pamięci).

Prowadzący pokaz zwrócili również uwagę na kwestie bezpieczeństwa przy samodzielnej próbie wykonywania doświadczeń.

Eksperymenty przysporzyły uczniom wiele śmiechu, zwłaszcza ten w którym sprawdzane były właściwości helu przy użyciu balonika. Dużą atrakcją dla naszych uczniów była możliwość aktywnego uczestnictwa w pokazie i doświadczenia zjawisk przyrody. Chemia i fizyka to nie tylko regułki książkowe, których trzeba się nauczyć, ale to także wiedza praktyczna, która może nam się przydać w życiu codziennym.

Comments are closed.