NASZE PROJEKTY

DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi obchodzony jest na całym Świecie 22 kwietnia. Jest to akcja prowadzona corocznie wiosną, której celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji. Planeta Ziemia – miejsce życia roślin, zwierząt i człowieka – to świat ogromny, ostatecznie nie zbadany i tajemniczy. Od wieków człowiek podpatrując przyrodę starał się żyć w zgodzie z jej prawami. Jednakże rozwój cywilizacji, a zwłaszcza dążenie do wygodniejszego życia, powoduje ciągle narastające zagrożenie dla istot żywych na Ziemi. To my ludzie zakłóciliśmy „prawa” dżungli, lasów, mórz, jezior i łąk.
W czwartek 25 kwietnia 2013r. obchodziliśmy w naszej szkole uroczystość „Dnia Ziemi”. Z tej okazji odbył się apel ekologiczny, w wykonaniu uczniów klas III – VI. Społeczność szkolna obejrzała inscenizację o tematyce ekologicznej pt: „Jaś i Małgosia”. W dobrze znaną historię dwójki dzieci wpleciono podstawowe terminy i pojęcia ekologiczne. Jaś zachował się w lesie bardzo źle: hałasował, łamał gałęzie, rozpalił ognisko. Baba Flora dała mu nauczkę – zamiast upiec go w piecu, nawróciła go i Jaś stał się członkiem Klubu Miłośników Przyrody. Obiecał, że nigdy już nie zakłóci ciszy w lesie, nie urwie gałęzi ani nawet najmniejszego kwiatka, nie rozpali ogniska i nie upuści papierka!
Z okazji Dnia Ziemi uczniowie zaśpiewali piosenki o tematyce ekologicznej takie jak: „Ekologia”, „Ekologiczna stokrotka”, „Ziemia zielona wyspa”.
Po apelu dzieci wraz z nauczycielami wyruszyli na sprzątanie terenu wokół szkoły. Wyposażeni w worki i rękawice zbierali śmieci, by pięknie i czysto było wokół nas. Przedszkolaki porządkowali plac zabaw, dzieci z młodszych klas podwórko, parking i boisko szkolne, natomiast starsi uczniowie sprzątali miejsca przy drodze w pobliżu szkoły.
Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas. Musimy zatem dbać o przyrodę nie tylko w Światowym Dniu Ziemi, 22 kwietnia, ale w każdym dniu.

Comments are closed.