NASZE PROJEKTY

Uroczystości majowe w naszej szkole

Majowe uroczystość w Szkole Podstawowej w Drążdżewie

W przeddzień majowych świąt, w środę 30 kwietnia 2014 r. w Szkole Podstawowej w Drążdżewie odbył się uroczysty apel z okazji: 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 10 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W spotkaniu uczestniczyła cała społeczność szkolna: uczniowie, dzieci z oddziałów przedszkolnych, nauczyciele wraz z Panią dyrektor i pracownicy szkoły.
Apel przygotowali uczniowie klasy V pod kierunkiem Pana Michała Walaska.
Na początku głos zabrała Pani dyrektor, Barbara Kluczek, która powitała wszystkich obecnych i podkreśliła powagę uroczystości. Zwróciła uwagę na ważne wydarzenia w dziejach historii Polski, w tym 10 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Święto Flagi Państwowej i 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Później wszyscy odśpiewali Hymn Państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie narrator w krótkim opowiadaniu przypomniał historię, w której rozegrały się te ważne wydarzenia w dziejach Polski. Zebrani dowiedzieli się, że Konstytucja 3 Maja była dziełem nowożytnie odważnym i postępową „Ustawą Rządową” znaną w całej ówczesnej Europie. Odśpiewali „Mazurek 3 Maja”. Uczniowie recytowali wiersze patriotyczne.
Ciekawą formą przybliżenia młodym widzom sensu obchodów Święta Konstytucji 3 Maja była prezentacja multimedialna poświęcona wydarzeniom sprzed 223 lat. Myślami przenieśli się w odległe dla nas czasy, kiedy to ważyły się losy Polski i naszego narodu. Dowiedzieli się jakie były postanowienia Konstytucji 3 Maja 1791 r. Poznali sylwetki najbardziej znanych współtwórców i organizatorów Konstytucji 3 Maja 1791 roku.
Zebrani poznali też korzyści jakie daje integracja europejska. Dowiedzieli się co jest hymnem Unii Europejskiej i jakie posiada ona symbole oraz jak ważną rolę pełni w życiu Polaka. Odśpiewali Hymn „Oda do Radości”.
Aktorzy zostali nagrodzeni brawami, a pani dyrektor B. Kluczek podziękowała uczniom za wspaniały występ i niezwykłą lekcję patriotyzmu.
Pamiętajmy, że naród, który zapomina o historii własnej ojczyzny traci swoją tożsamość i skazany jest na zagładę.

Comments are closed.