NASZE PROJEKTY

III Światowy Dzień Ubogich

W niedzielę 17 listopada 2019 r obchodziliśmy III Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez Papieża Franciszka. Papież ustanawiając nowe święto, zaznaczył, że dzień ten będzie obchodzony co roku w niedzielę poprzedzającą Uroczystość Chrystusa Króla. Tegoroczny III Światowy Dzień Ubogich odbywał się pod hasłem: „Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie”. Na tę okoliczność koordynatorka ds. misji pani Maria Cieszewska zaprosiła z Centrum Pallotyńskiego w Warszawie s. Annę Miśkowiec, która zajmuje się animacją misyjną młodzieży. Wielu misjonarzy gościło już w naszej szkole. Pani Maria, wieloletnia katechetka od 20 lat współpracuje z Pallotyńską Centralą Misyjną w Warszawie i Centralą Caritas w Łomży. Tematyka comiesięcznych spotkań formacyjnych SKC i PZC dotyczy pomocy materialnej i duchowej nie tylko w naszym środowisku, ale bardzo akcentuje świat ubóstwa w krajach misyjnych. Dlatego mieliśmy możliwość bliższego poznania poprzez s. Annę, ubóstwa Rwandy i innych krajów Afryki do których docierają misjonarze. W związku z tym w szkole odbył się: kramik misyjny – sprzedaż przez wolontariuszy różnych gadżetów oraz kawa importowana z Rwandy, którą promują misjonarze jako „kawa DOBRA”, ponieważ kupując ją czynimy dobro. Kupując kawę bezpośrednio z plantacji pomagamy plantatorom i dajemy pracę ludziom. Dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na wspieranie szkół, przedszkoli i ośrodków zdrowia w Afryce.
Z tej okazji p. Maria Cieszewska – opiekunka SKC przygotowała z p. Michałem Walaskiem i wolontariuszami z SKC i PZC uroczyste spotkanie w Szkole Podstawowej w Drążdżewie, które odbyło się we wtorek 19 listopada. W tym szczególnym dniu na wspólnym spotkaniu zebrały się dzieci ze starszego oddziału przedszkolnego, uczniowie klas I-VIII wraz z nauczycielami i z panią dyrektor Barbarą Kluczek. Siostra Anna podkreśliła znaczenie Caritasu dla misji i wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę: „Ubi Caritas”. W spotkaniu mocnym atutem siostry była gra na gitarze i śpiew piosenek z młodzieżą o tematyce misyjnej. Wraz z siostrą przybył uczestnik Rejsu Niepodległości – pan Albert, który przybliżył młodzieży na czym polegał rejs z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podzielił się wrażeniami z pobytu na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z panią Justyną Rupińską wręczyły siostrze własnoręcznie wykonane prace na pamiątkę łączności z ubogimi dziećmi w Rwandzie. Odbyła się także zbiórka zużytych komórek i znaczków, które zostały przekazane na misje. Dziękując gościom koordynatorka zachęciła uczniów z naszej szkoły do dalszej kontynuacji wspierania misji modlitwą i otwartym sercem. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali siostrze piosenkę: „Życzymy, życzymy…” Siostra podziękowała pani Marii za zaproszenie, a pani dyrektor Barbarze Kluczek za gościnność. Wszystkim nauczycielom za włączenie się w spotkanie misyjne. Dziękujemy i życzymy owocnej pracy misyjnej!

Comments are closed.